Windows 10 mu 7 mi 2019

Bilgisayarınızda en son Microsoft işletim sistemini çalıştırmak her zaman için mantıklı görünebilir. Fakat birçok insan aynı fikirde değil. O yüzden bu yazımız windows 10 mu 7 mi 2019 konusunda olacak. Windows 10 ancak yakın bir zamanda Windows 7’yi, Windows’un en popüler sürümü olarak geçti. 1 yıl içinde desteğin sona erecek olmasına rağmen, insanların yüzde 38’i hala 10 yıllık Windows 7 işletim sistemini kullanıyor.

Windows 7, Windows XP ve Windows 9x gibi önceki sürümlerden gelen bir geleneğe sahiptir ve tanıdık, basit, anlaşılması kolay bir kullanıcı arayüzü sunar. Programınızı bulmak mı istiyorsunuz? Basitçe Başlat düğmesine basın ve listede bulun. Hızlı bir şekilde yazıcı eklemek mi yoksa kontrol panelini mi ziyaret etmek istiyorsunuz? Başlat Menüsü’nün sağ tarafındaki bağlantıyı tıklamanız yeterlidir. Süslü bir “Aero” ve cam görünümünün yanı sıra, önünüzde dikkat dağıtıcı bir şey yoktur. Genel olarak istediğiniz tüm önemli bilgiler ve ayarlar tam orada önünüzdedir.

Renk değiştirme ve Başlat Menüsü öğelerini daha da kişiselleştirme özelliğinin yanı sıra, Windows 10,  Windows 8’de Live Tiles olarak bilinen bir özelliği yeniden tanıtıyor. Başlat Menüsü’nün sağ tarafında Canlı kutucuk şeklinde olan uygulamalar vardır. Varsayılan olarak, bu Canlı kutucuklardan bazıları masaüstü uygulama listenizin yanına tutturulur ve size hava durumu, spor ve daha fazlası hakkında hızlı bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Windows 10’un Başlat Menüsü ve Canlı kutucuklar, yeni dokunmatik ekranlı cihazlar için de büyük ölçüde optimize edilmiştir ve Microsoft, deneyim için bazı iyileştirmeler yapmayı planlamaktadır. Windows 10’daki bazı uygulamalar aynı zamanda Microsoft Mağazası olarak bilinen bir platform üzerinden de yüklenebilir.

 

İPhone’unuzdaki App Store gibi, Instagram, Twitter, Facebook, Netflix ve daha fazlasını PC’nize Microsoft Mağazası’ndan indirebilirsiniz. Bunlar, bu popüler hizmetlerin bazılarına daha hızlı ve daha kolay erişmenizi sağlar ve genel kullanıcı arayüzü, yeni dokunmatik ekranlı cihazlar için daha fazla optimize edilmiştir. Bu, Windows 7’nin yapamayacağı bir şeydir.

Özellikler: bildirimler, arama ve Cortana

iPad’inize biraz benzeyen Windows 10, ayrıca Eylem Merkezi olarak bilinen özel bir bildirim merkezine de sahiptir. Windows 7 kullanıyorsanız, bildirimler genellikle görev çubuğunda görünür, ancak Windows 10 bildirimleri temiz ve özlü bir ortama yerleştirir. Windows 10’daki Eylem Merkezi, önemli sistem bilgileri ve e-postalarla ilgili bildirimleri size gösterir. Ayrıca ekran parlaklığı, dosya paylaşımı, ağ ayarları ve daha fazlası için hızlı açma kapatma düğmelerine de sahiptir.

Windows 7 ve Windows 10’daki diğer önemli farklar Windows 10’daki Cortana uygulamasıdır. Bu Windows 10 ses yardımcısı, Siri’ye biraz benzemektedir spor sonuçlarını ve hava durumunu öğrenmek, e-posta göndermek gibi belirli işlerde size yardımcı olabilir. Cortana, Windows’un en yeni sürümünün büyük bir parçasıdır ve Windows 10’a özel olan Microsoft Edge web tarayıcısı dahil olmak üzere birkaç çekirdek alana entegre edilmiştir. Bu web tarayıcısı, Windows 7’de bulunan Internet Explorer 11’den daha moderndir. reklam engelleme uzantıları ve daha fazlası için yerleşik destekle birlikte gelir.

 

 

Microsoft, Cortana’yı Windows 10’un son çıkan sürümünde Arama’dan ayırmıştır. Bu, durum Windows 10’daki arama deneyimini Windows 7’ye daha çok benzetmiştir.

Destek ve güvenlik

Daha önce de belirtildiği gibi, Microsoft yaklaşık bir yıl içinde Windows 7 desteğini solandıracak. windows 10 mu 7 mi 2019 yılında hangisini tercih etmeliyiz sorusunda dikkate alınması gereken şeylerden birisi de budur. Bu durum Windows 10’a yükseltmenin virüslerden kaynaklanan ve sürekli gelişen tehditlerden korunmak için en iyi seçenek olduğu anlamına gelmektedir. Ancak, yalnızca önemli “Service Pack” güncellemeleri alan Windows 7’den farklı olarak Microsoft, sık sık Windows 10’a yönelik büyük güncellemeler üzerinde çalışmaktadır. Böylelikle her zaman en güncel Windows işletim sahip olmaktasınız bunun yanı sıra, Windows 10,  yılda iki kez büyük güncelleştirmeler alır. Son birkaç yılda, Microsoft, Windows 10’a, etkinliklerinizi Windows Timeline ile aygıtlar arasında senkronize etme ve Android telefonunuzdaki şeyleri PC’nizde devam ettirme gibi yeni özellikler ekledi.

Önceki sürümlerden farklı olarak (Windows 7 dahil), Windows 10, Microsoft için bağımsız bir ürün değildir. Windows 10 Microsoft için bir servis gibidir. Şirket yılda iki kez güncelleme yayınlar ve işletim sistemini yakın gelecekte desteklemeye devam etmeyi amaçlamaktadır. Bu durum birkaç yıl sonra yeni bir sürüm satın almanıza gerek kalmaması anlamına gelir.

Yazılım Uyumluluğu

Windows 10’daki tüm yeni özelliklere rağmen, Windows 7 hala daha iyi uygulama uyumluluğuna sahiptir. Photoshop, Google Chrome ve diğer popüler uygulamalar hem Windows 10 hem de Windows 7 üzerinde çalışmaya devam ederken, bazı eski üçüncü parti yazılımlar eski işletim sistemlerinde daha iyi çalışır. Bu, posta etiketleri yazdırma gibi ve daha pek çok şey için geçerli olabilir. Bu tarz durumlar genellikle bazı işletmelerin güncelleme konusunda isteksiz olmalarının bir sebebidir.

 

Yine de Microsoft, Windows 7’deki uyumluluğu ortadan kaldırmak için adımlar atıyor. Örnek olarak, yeni Office 2019 yazılımı Windows 7’de çalışmayacak. Ayrıca, Windows 7 daha eski donanımlarda daha iyi çalıştığından Windows 10’a göre bu avantajı da var. Gerçi 2019’da yeni bir Windows 7 dizüstü bilgisayar bulmak neredeyse imkansız hale geldi bu da windows 10 mu 7 mi 2019 konusunda dikkat çeken bir husustur

Windows 10 vs Windows 7 oyun performansı

Microsoft, Windows 10’da bir Xbox uygulamasına sahiptir. Bu uygulama bir Xbox One’dan içeriği PC’nize aktarmanıza ve sekmeleri Xbox Live içeriğinde tutmanıza olanak tanır. Ayrıca Windows 10’daki Microsoft Mağazasında Forza 7 veya Decay State gibi popüler Microsoft oyunlarını bulabilirsiniz. Bunun dışında, Windows 10 video ve ses oluşturmaya yardımcı olan bir teknoloji olan DirectX 12’yi destekler. Bu yeni oyunları oynamak için genellikle bir zorunluluktur. Ancak Nvidia, hala eski işletim sistemine sahip bilgisayarlar için Windows 7’ye Direct X 12 aracılığıyla gerçek zamanlı destek sağlamaya çalışıyor.

Windows 10’a yükseltme zamanı

Windows 10’a ücretsiz yükseltme uzun zaman önce sona ermiş olmasına rağmen, Windows 7’yi bırakıp Windows 10’a geçme zamanı geldi. Ancak çoğu kişi Windows 10’un veri toplama politikası konusunda bir takım gizlilik problemleri olduğuna inanmaktadır.

Windows 7’nin hala favori işletim sisteminiz olmasının birçok nedeni var, ancak kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin her zaman bilgisayarlara saldırdığı bir dünyada, Windows’un daha güvenli ve yeni bir sürümüne geçmek, daha akıllıca olur. Ayrıca, Windows 10’u sevdiğiniz eski Windows 7 işletim sistemi gibi hissetmenizi sağlayacak farklı yollar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir