Bu yazımız msi bios güncelleme nasıl yapılır üzerine olacak. BIOS’unuzu güncel tutmak için birçok sebep vardır. BIOS, bilgisayarınızın bileşenlerini önyüklemeye yardımcı olan komutları ve eylemleri kontrol eden temel giriş / çıkış sistemidir.

Güncel bir BIOS’a sahip olmak, bileşenlerin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için önemlidir. Çoğu üretici, yaygın olarak bildirilen hataları çözmek, yeni teknolojiyle uyumluluğu artırmak ve sisteminizi mümkün olduğu kadar güvenli tutmak için BIOS güncellemeleri yayınlar.

Bu rehber, bir MSI anakartın BIOS’unu güncelleme konusunda size yol gösterecektir.

MSI bios güncelleme nasıl yapılır

MSI bios’u hem msi bios güncelleme programı ile hem de MSI bios içinde mevcut olan dahili bios güncelleme sistemiyle güncelleyebilirsiniz. Bu yazıda MSI anakartların BIOS’larının içinde bulunan dahili güncelleyiciyi kullanarak, msi bios güncelleme nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Güncelleme işlemine başlamadan önce, bu işlemi tamamlamak için bir internet bağlantısına ve bir adet USB flash sürücüye ihtiyacınız olacak.

Geri kalan her şey aşağıdaki adımlarda açıklanacaktır.

1. Adım: BIOS güncellemesini indirin

Anakart üreticisinin web sitesinden yeni BIOS sürümünü indirerek başlayın. Anakartınızı MSI’ın sitesine buradan giderek bulun ve anakart modelinizi seçtikten sonra search tuşuna tıklayın mevcut BIOS versiyonlarını göreceksiniz. Son yayınlanan BIOS dosyasını seçin ve indirin.

 

 

Adım 2: Güncelleme Dosyasını USB Flash Sürücüye Aktarın

BIOS sürümü indirildikten sonra, msi bios güncelleme nasıl yapılır yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Şimdi dosyaları USB flash sürücüye atmanız gerekecektir. Arşiv dosyasını tamamen açarak, flashdisk içerisine kopyalayın.

Ben bunun için winrar yazılımını kullandım. Arşivin içindeki dosyaları basitçe usb flash diskinizin içine sürükleyip bırakarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Adım 3: Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS’a girin.

BIOS’a girmek için DEL ya da F2 tuşunu kullanabilirsiniz. Bu iki tuştan birisi BIOS’a girecektir.

 

Adım 4: BIOS’u dosyasını Flashlayın

Biz msi bios güncelleme programı yerine Bios içindeki dahili yazılım olan M -Flash ile güncelleme yapacağımız için, BIOS’a girdikten sonra, orada M-FLASH isimli bir sekme görmelisiniz. M-flash sekmesini seçin.

Bu aşamada sizden BIOS sisteminin flash sürücüden önyükleneceğini söyleyecektir ve işlemi onaylamanızı isteyecektir. Evet’i seçin.

 

 

Adım 5: BIOS güncelleme dosyasını seçin

Bilgisayarınız şimdi yeniden başlatılacak ve BIOS flaşlama modu ekrana gelecektir. Sistem Flash sürücüdeki dosyaları görecek ve bunlardan bir tane seçmenizi isteyecektir. Sadece BIOS güncellemesinin bulunduğu dosyayı seçin ve Tamam’a tıklayın.

 

 

BIOS şimdi güncelleniyor. Sadece BIOS’un güncellenmesine izin verin, daha sonra PC yeniden başlatılacak ve işletim sisteminize açılacaktır. BIOS’unuzun güncellendiğinden emin olmak için sistem bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

 

Adım 6: BIOS güncellemesi yüklenecek ve sistem yeniden başlayacaktır

 

 

Msi bios güncelleme nasıl yapılır yazısının son kısmına geldik. Bu ekranda BIOS güncellemesine izin verin ve klavyeden herhangi bir tuşa basmayın ve bu aşamada bilgisayarınızı kesinlikle yeniden başlatmayın. İşlem bittikten sonra PC yeniden başlatılacak ve işletim sisteminiz başlayacaktır.

Sistem bilgilerinize gidip BIOS’unuzun güncellendiğinden emin olmak için kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz