Ubuntu internet çok yavaş

Ubuntu ve diğer ubuntu tabanlı dağıtımlarda, Windows’da kablosuz ağ bağlantınızın hızı normal olduğu halde, ubuntu internet çok yavaş problemine yol açacak bir sorun vardır. Linux ortamına geçince, hem Live CD üzerinde hem de diskinize kurulum yaptıktan sonra dahi ağ hızınız 50 kb / s gibi değerleri aşmıyorsa ağ adaptörünüzün chipseti Realtek RTL8192CU olabilir. Piyasada bu chipseti kullanan Asus N10 nano gibi farklı marka ve modellerde ürünler mevcuttur ve bu ürünler kullanıcılar tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Bilgisayarıma ubuntu tabanlı bir dağıtım olan linux mint kurmaya çalıştığımda böyle bir problemi şahsen yaşadım. Windows ortamında kendi Windows sürücüsüyle birlikte hiçbir sorun çıkartmayan, Asus N10 nano isimli kablosuz ağ adaptörüm, 50 mbit fiber bağlantı kullanıyor olmamama rağmen, Linux ortamında 50 kb / s hızları geçmiyordu. Sorunu aşağıda anlatacağım yöntemle çözdükten sonra, normal indirme hızım olan 5 mb / s hızlarına sorunsuz ulaşabildim ve çözüm yolunu burada paylaşmaya karar verdim.

 

 

RTL 8192CU, Ubuntu internet çok yavaş

Eğer sizin de wifi kartınız Windows ortamında normal çalıştığı halde, Linux ortamına geçince yavaşlıyorsa, üstelik ubuntu ya da ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, soruna sebep olan durum, donanım sürücülerinden gerekmediği halde iki tane yüklenmesi sorunu olabilir. Bu sorun Ubuntu ile birlikte gelen bir sorun olup, ubuntu tabanlı dağıtımların son sürümleri genellikle bu hatayı içermektedir.

Ağ kartınızı kontrol edin

Bu sorunun RTL8192CU ile ilgili olan, hata yüzünden kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek isterseniz bilgisayarınızda o an takılı olan ağ kartlarının listesini şu komutla almanızı ve RTL8192CU kullanıp kullanmadığınızı öğremenizi tavsiye ederim.

 

Bu sorun ubuntu tabanlı dağıtımların çoğunda karşınıza çıkabilecek bir sorun olup, sebebi Realtek RTL8192CU chipseti için yüklenen kernel sürücülerinin iki tane olmasından kaynaklanmaktadır ve ubuntu internet çok yavaş sorununun kaynağı genellikle bu durumdur.

Benim bilgisayarımda Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan, Linux Mint çalışmaktadır ve Wifi kartım Asus N10 nano’dur. Bu sorun benim bilgisayarımda Linux Mint üzerinde de mevcuttu, Ubuntu 18.04 sürümünde de mevcut olduğunu gördüm. Linux mint üzerinde sorunu aşağıdaki yöntemle çözdüm.

Aşağıdaki komutlar diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlarda da çalışacaktır.

Öncelikle kablosuz ağ kartınızın ne olduğunu öğrenmek için bir terminal açın ve aşağıdaki komutu girin

lshw -C network

 

Eğer ağ kartınız yukardaki resimde görüldüğü gibi RTL8192CU ise aşağıdaki komutları sırasıyla girin

lsmod | grep rtl

sudo -i
modprobe -r rtl8192cu
echo "blacklist rtl8192cu" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
exit

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ağ adaptörünüzün hızını test edebilirsiniz. Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir