redmi note 5 root atma, kapsamlı anlatım

Xiaomi Redmi Note 5 ve Redmi Note 5 pro, bütçe dostu akıllı telefonlar arasında üstün özellikler taşıyan cihazlardır. Bu yazımızda redmi note 5 root atma konusunu detaylı bir şekilde anlatacağız. Bunun yanında redmi note 5 pro root atma işlemi hakkında da bilgi vereceğiz. Bu makaleyi okuyarak hem redmi note 5 hem de Redmi Note 5 pro cihazınızı da rootlayabileceksiniz. Her iki cihaz için de root işlemleri aynıdır sadece flaslayacağınız twrp dosyası farklıdır.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro ve Redmi Note 5, Xiaomi’nin Note serisindeki popüler cihazlardandır. Her iki telefon da, 5.99 LCD IPS ekran kullanmaktadır. Redmi Note 5 pro Qualcomm Snapdragon 636 chipset kullamaktadır ve Qualcomm Snapdragon 625 chipseti kullanan Redmi Note 5’in işlemcisine göre, daha yeni bir işlemcidir.

Aşağıda bu ikisinin çabuk bir karşılaştırmasını görebilirsiniz

 

Özellikler Redmi Note 5 Redmi Note 5 Pro
Ekran Boyutu 5.99″ 5.99″
Ekran Tipi IPS LCD IPS LCD
İşlemci Snapdragon 625 Snapdragon 636
Grafik Chipi Andreno 506 Andreno 506
Kamera (Arka) 12 MP 12 MP + 5MP (Dual)
Camera (Ön) 5 MP 20 MP
Depolama 32GB / 64 GB 64 GB
RAM 3 GB/ 4 GB 4GB / 6 GB
Batarya 4000 mAh 4000 mAh

 

Redmi note 5 ya da redmi note 5 pro cihazımızı rootlamanın ve twrp kurtarma kurmanın bir çok avantajı vardır. Cihazınıza root işlemi yaptıktan sonra, cihazınızın performansını xposed modülleri ile optimize edebiliriz, twrp kurtarma programını kullanarak, custom rom, custom kernel ve çeşitli modlar yükleyebilir, cihazınızın komple yedeğini alabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Redmi Note 5 root atma

İşlemlere başlamadan önce cihazınızın boot kilidini açmanız gerekmektedir. Boot kilidini açmadan, twrp recovery yüklemek ve dolasıyıla cihazı rootlamak mümkün değildir.

Daha önce Redmi Note 7 cihazında anlattığımız boot kilidi açma işlemini ilgili makaleyi ziyaret ederek okuyabilirsiniz. Boot kilidi açma işlemi bütün Xiaomi telefonlarda aynıdır. İlgili makalenin sadece boot kilidi açma ile ilgili olan kısmını buradan okuduktan sonra tekrar bu yazıya dönerek root işlemlerine bu makaleden devam edebilirsiniz.

 

Redmi Note 5 twrp recovery yükleme

Bildiğiniz gibi, Root yetkisi elde etmek için, Magisk Root’u cihazımıza flashlamamız gerekmektedir. Bu işlemi cihaza twrp kurtarma programını kurararak yapacağız.

Sizlere lazım olacak olan dosyaların hepsi aşağıdaki google drive klasöründe mevcuttur.

Klasörün içindeki tüm dosyaları buraya tıklayarak indirin.

 

  1. Minimal adb fastboot klasörünün içeriğini C:\adb yoluna açın
  2. Burada cihazınız redmi note 5 ise redmi note 5 için olan twrp’yi, redmi note 5 pro ise redmi note 5 pro için olan twrp’yi indirin ve kolaylık olması açısından, dosya ismini recovery.img şeklinde değiştirin ve c:\adb dizinin içine atın
  3. Şimdi ADB arşivini çıkarttığınız c:\adb klasörüne gidin, klasör içinde boş bir alana shift tuşunu basılı tutarak tıklayın ve burada komut penceresi aç ya da power shell aç seçeneğini tıklayın
  4. Redmi Note 5 ya da Redmi Note 5 pro cihazınızı fastboot moduna alın. Bunun için cihazınızı kapatın ve ses yükseltme + güç tuşuna birkaç saniye basılı tutun. Fastboot ekranı gelecektir. Fastboot ekranını gördükten sonra telefonunuzu usb kablosuyla birlikte bilgisayarınızın usb portuna takın

 

Şimdi komut satırına geçin ve sırasıyla aşağıdaki komutları girin

 

fastboot flash recovery recovery.img

Bu komutla birlikte twrp yüklendi. Şimdi magisk’i twrp’den flashlayabiliriz

 

Redmi Note 5 root atma, Twrp yükleme

 

Şimdi telefonunuzu kapatın fakat kapatmadan önce, magisk zip arşivini telefonunuzun dahili hafızasına yükleyin. Cihazınızı kapatın Güç tuşu + ses açma düğmesini basılı tutarak cihazı açın. Twrp menüsü karşınıza gelecektir.

 

 

Burada Install tuşuna dokunun ve magisk zip klasörünü telefonunuzun dahili hafızasında bulun. Zip dosyasını seçtikten sonra, kaydırarak onaylayın ve zip dosyasını flashlayın.

Redmi note 5 root atma işlemi tamamlanmış oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir