PS5 dualsense çıkış tarihi, dizayn ve özellikleri

PS5 dualsense denetleyicisi, Sony’nin yeni nesle getirdiği en büyük yeniliklerden biri. Yeni denetleyicinin, özellikleri, Fiyatı ve pil ömrü de dahil olmak üzere birçok farklı soru var. PS5 dualsense çıkış tarihi, dizayn ve özellikleri, hakkında bildiğimiz her şeyi size anlatacağız.

PS5 dualsense çıkış tarihi, dizayn ve özellikleri

Yine, Sony’nin denenmiş ve kendini kanıtlamış tasarımına sadık kalacağına inandık, ancak DualSense gösterişli görünümü ile kalıbı kırıyor.

PS5 dualsense özellikleri, hakkında fark edeceğiniz ilk şey iki tonlu renklendirme olacaktır. Genellikle, Sony’nin kontrolcüleri bir renge sahiptir ve tipik olarak siyahtır. Ancak DualSense ile beyaz baskın renk haline geldi  siyah ise ikincil renk oldu. Kulplar, yüz düğmeleri ve Dokunmatik Yüzey tamamen beyaz, omuz düğmeleri ve alt orta yüzey siyahtır.

DualSense denetleyicisi, Xbox Serisi x denetleyicisi tarafından kullanılan tasarıma benziyor ve alıştığımızdan biraz daha büyük. Dokunmatik Yüzey hafifçe genişletilirken, başparmak çubukları her zaman oldukları yerde simetrik kalıyor. Yüz düğmeleri Üçgen, Daire, X ve kare büyük ölçüde aynı, ancak ikonik renklerini şık bir gri renk lehine kaybetmiş görünüyorlar. PS düğmesi artık yuvarlak değil, ancak PlayStation’ın logosunun şeklini aldığı görülüyor.

Paylaş düğmesi Oluştur düğmesi olarak yeniden adlandırılmış ve Seçenekler düğmesinin de artık yeni bir simgesi var. L1 ve R1 büyük ölçüde değişmeden kalıyor, ancak L2 ve R2 bir dereceye kadar düzleştirilmiş.

PS5 denetleyici: DualSense özellikleri, fiyat, ve Pil Ömrü

Ps5 dualsense fiyat

Bunu henüz bilmiyoruz. Tabii ki, PlayStation 5, konsolunuzu satın aldığınızda en az bir DualSense denetleyicisi ile birlikte gelecektir, ancak denetleyicinin, kendi başına ne kadar fiyat etiketine sahip olacağından emin değiliz. Resmi PS4 denetleyicilerinin 59.99 $ ‘ lık bir fiyata sahip olduğu göz önüne alındığında, maliyetin yaklaşık olarak aynı veya belki biraz daha yüksek olacağını tahmin edebiliriz…

PS5 dualsense özellikleri, PS5 denetleyicisi: hangi yeni özelliklere sahip?

Sony, dualsense’in yeni nesil özelliklerinden bazılarını resmi olarak detaylandırdı.

İlk olarak, PS5 denetleyicisi normal titreşim motorunu çok daha gelişmiş dokunsal geri bildirimlerle değiştirecektir. Hepimizin alıştığı gibi titreşen tüm kontrolör yerine, çok çeşitli farklı dokunsal duyumlar sağlayabilecektir. Örneğin, bir platform oyunu oynuyorsanız ve buz üzerinde koşuyorsanız, yüzeyin kaygan olduğunu hissebileceksiniz. Bir PS5 geliştirici kitinde çalışan, Gran Turismo Sport’u deneyen, Wired isimli dergiden, Peter Rubin, aynı anda iki farklı yüzeyin farkını hissedebileceğinizi açıkladı.

Bir PS4 kontrolcüsündeki L2 ve R2 düğmelerinin sağladığı hissiyat iyidir, ancak örneğin bir silahın tetiğini çekmenin tıkırtısını hissedebilirseniz ne olur? DualSense PS5 denetleyicisinin sağlayabileceği şey budur. PS5 denetleyicisindeki düğmeler oyun dünyasında sizi daha da güçlendirmek için farklı direnç seviyeleri sunacak. Bu, dokunsal geri bildirim ile birleştiğinde, oldukça şaşırtıcı sonuçlar elde edilmesi mümkün olacaktır.

DualSense ayrıca Ps4 denetleyicisinin Paylaş düğmesini Oluştur düğmesiyle değiştiriyor. Buradaki fark hakkında çok fazla şey bilmiyoruz..

PS5 denetleyicisi ayrıca pedin alt kısmında bulunan dahili bir mikrofona sahip. Bu, oyuncuların bir kulaklığa sahip olmasalar bile çevrimiçi oyunlarda birbirleriyle iletişim kurmasına izin verecektir. Bu mikrofonu sesli komutlar için de kullanabileceğinizi düşünüyoruz

PS5 dualsense özellikleri, PS5 dualsense çıkış tarihi

PS5 denetleyicisi: nereden satın alınır

Şu anda DualSense PS5 denetleyicisini satın almak mümkün değil, çünkü Sony henüz PS5 ön siparişlerini hazırlamadı fakat yeni kontrolcünün, bu yılın 20 Kasımında piyasaya sürüleceği söyleniyor

PS5 denetleyici: Pil ömrü

DualSense denetleyicisinin PS4 kontrolcüden daha uzun bir pil ömrüne sahip olacağını umuyoruz, ancak henüz kesin olarak bilmiyoruz. Sony’nin PS5 denetleyicisinin pil ömrü hakkındaki ifadesi en azından umut verici: Sony, DualSense şarj edilebilir pil için güçlü bir pil ömrünü sürdürmenin yollarını da düşündük” diyor. Ayrıca yeni kontrolcü, daha modern bir şarj kablosuna da sahip olacak; PS5 denetleyicisini bir USB Type-C konektörü ile şarj edebileceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir