pc oyunlarda reset atıyor

PC oyunlarda reset atıyor, şeklinde bir probleminiz varsa, buna sebep olan birkaç farklı durum vardır. Bu sorun büyük bir olasılıkla, bilgisayarın içindeki, dahili bir parça olan, PSU yani güç kaynağından, kaynaklanıyordur. Oyun oynanırken, sistemin çektiği akım yükseldiği için, güç kaynağı yani PSU, watt değeri düşük kaldığı için, çekilen bu akımı karşılayamıyor olabilir ve PC’nin kendisini korumaya almak için, sistemi resetlemesi normaldir.

Pc oyunlarda reset atıyor, güç kaynağını kontrol edin

Bu sorunu çözmenin en akıllıca yolu, öncelikle sisteme başka bir PSU yani güç kaynağı takıp, aynı oyun oynanarak, deneme yapılmasıdır. Eğer bilgisayar reset atmazsa, sorunun güç kaynağından kaynaklandığı anlaşılır. Bu durumda, daha yüksek watt değerine sahip yeni ve kaliteli bir PSU yani güç kaynağı alarak problemi çözebiliriz.

Pc oyunlarda reset atıyor, ekran kartını kontrol edin

Eğer PSU değiştirildiği halde, pc oyunlarda reset atıyor, sorunu devam ediyorsa, bu durumda ekran kartından şüphelenilmesi gerekir. Ekran kartının üzerindeki GPU chipi arızalarında da, bu sorun ortaya çıkabilir. Sorunun ekran kartından kaynaklanıp, kaynaklanmadığını anlamak için, aynı sisteme, farklı bir ekran kartı takılmalı ve aynı oyun çalıştırılmalıdır. Eğer reset problemi oluşmuyorsa, sorunun ekran kartından kaynaklandığı anlaşılacaktır.

 

Pc oyunlarda reset atıyor, Yazılımı kontrol edin

Parçaları temin edip, sisteminizde denemeden önce, olası bir driver ya da, yazılımsal hata var mı, sorun bundan mı kaynaklanıyor kesin olarak anlamak için, bilgisayarınıza, temiz bir ISO dosyası ile format atmanız, herşeyi baştan kurmanız ve denemeniz gerekecektir. Öncelikle temiz bir Windows kurulumu yapıp, sadece gerekli olan şeyleri yükledikten sonra, oyunu çalıştırın, eğer sorun devam ediyorsa, problemin donanımsal olduğu kesin olarak anlaşılacaktır. Bu durumda yukardaki adımları deneyerek, sorunun hangi donanımdan kaynaklandığını bulabilir, o parçayı değiştirerek, probleminizi çözebilirsiniz

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir