freedos bilgisayara windows 10 kurma

Bazı bilgisayarlar, satın alındığı zaman üzerinde bir Windows kurulu olarak gelmemektedir. Yazılım Lisans ücretinden kısarak, maliyeti düşürme amacıyla satılan bu bilgisayarları kullanabilmek için, satın alan kişinin üzerine bir Windows 10 kurulumu yapması gerekmektedir. Freedos bilgisayara windows 10 kurma, isimli bu makalede, FreeDOS ile birlikte gelen bilgisayara, nasıl Windows 10 kurabileceğimizi göreceğiz.

Freedos bilgisayara windows 10 kurma, USB flash bellek hazırlayın

Windows 10 kurabilmemiz için tabii ki, elimizde Windows 10 ISO dosyası ve bunu boot etmekte kullanacağımız bir flash diskin olması gerekir. Öncelikle ISO dosyamızı edinip, flash disk’e yazdırmak için aşağıdaki makaleyi okumamız gerekir.

https://techturkiye.com/2020/01/24/usb-den-windows-10-kurma-usb-bellek-hazirlama/

 

Freedos bilgisayara windows 10 kurma, Bilgisayarınızı Windows 10 kurulum diskiyle boot edin

Makalemizi okuyup, flash diskimizi hazırladıktan sonra, bilgisayarımızı bu flash disk ile boot ederek, Windows 10 yüklemek için, bilgisayarımız açılırken, ekrana gelen bir takım yönergelere dikkatle bakmamız gerekecektir. Çünkü hazırladığımız Windows 10 kurulum diskini başlatabilmemiz için, bilgisayarımızın BIOS’unda bulunan boot menüsünü kullanmamız gerecektir. Bu boot menüsüne nasıl erişebileceği bilgisayar açılırken genellikle alt kısımda ekrana gelir. Bu tuşa basarsınız ve içinde flash diskinizin de olduğu bir sürücü seçme listesi ekrana gelir. Bu listeden flash diskinizi seçip, enter tuşuna basarak, bilgisayarınızı başlatmanız gerecektir. Bu tuş her bilgisayarda farklılık göstermektedir. Kimi bilgisayarlarda F2 tuşu kimisin de F10 tuşu olabilir. Deneyerek bulmak uzun süreceği için, bilgisayarınızın açılış ekranını takip etmek ve tuşun hangisi olduğunu öğrenmek gerekir. Alternatif olarak, bilgisayarın BIOS ayarlarına DEL tuşu ya da F2 ile girip, BIOS boot menu yu orada aramak ve hangi tuşun bu menüyü açtığını görmek de bizlere yardımcı olabilir.

Yukardaki makaleyi okuyup, Windows 10 kurmakta kullanacağımız USB diskini hazırlayıp, Bilgisayarınızı bu disk ile açtıktan sonra kurulum yönergelerini takip edip Windows 10’u yükleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir