Geçtiğimiz Haziran ayında, Apple, iOS 13’ü tanıtmıştı. Bu sonbahar, final sürümü yayınlanacağı söylenen iOS 13, dün akşam Türkiye saatiyle 20.00’da, Türkiye için yayınlandı ve böylelikle ios 13 çıktı. Apple mobil platformu için geliştirilen yeni sürümü, beraberinde birçok yeni özellik ile geliyor. 
 
Karanlık Mod 
iOS 13’de özellikle düşük ışıkta daha başarılı bir görüntüleme deneyimi sunan yeni bir Karanlık Mod geliştirildi. Sistem genelinde ve tek tek uygulamalar üzerinde etkili olan bu yeni mod, iphone’lara yeni bir karanlık renk düzeni getiriyor. Karanlık mod 3. parti uygulama geliştiricileri tarafından, uygulamalara entegre edilebiliyor ve hava karardığında veya belli bir zamanda otomatik olarak etkin olabilmesi için kullanılabiliyor.
Geliştrilmiş Resim düzenleme araçları 
Video düzenlemeyi de kapsayan, geliştirilmiş resim düzenleme araçları ios 13’e entegre edildi. iOS 13 ile birlikte gelen fotoğraf düzenleme araçları artık daha kapsamlı. Efektlerin fotoğraflara uygulanması kolaylaştırıldı ve fotoğraflar üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlandı. iOS 13 ile birlikte gelen fotoğraf düzenleme araçlarında, artık videolar da düzenlenebiliyor. Videolara filtre eklemek, kırpmak ve döndürmek gibi işlemler artık Fotoğraflar uygulamasından yapılabiliyor.

Geliştirilmiş Harita Uygulaması 
iOS 13 ile birlikte gelen harita uygulaması, eski sürümlere göre, oldukça geliştirilmiş ve artık daha ayrıntılı ve fazla veri sağlıyor. 3 boyutlu fotoğraflar sunan look around özelliği ile birlikte sokak görsellerini kapsıyor. Apple haritalar, artık yepyeni bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor. Yeni harita uygulaması, şimdilik sadece belirli bölge ve şehirler için kullanıma sunulmuş olsa da, 2019 yılında tüm ABD, 2020 yılında ise daha çok ülkede kullanıma sunulacak.

Diğer bazı güncellemeler:

 

Apple Arcade: Ek satın alma olmadan ve reklam göstermeden 100 + oyun sunan, oyun servisi
Kamera için portre ışığı denetimi
Uygulamalara ve web sitelerine Apple ID ile giriş yapabilme desteği
AirPods ses paylaşımı: Artık iki adet Airpods, 1 iPhone ile eşleşip ortak dinlenebiliyor
Daha fazla kişiselleştirme sunan, yeni memojiler.
Güncellenen anımsatıcılar uygulaması.
%30 oranında hızlanan yeni Face ID

iOS 13 indir 

iOS 13 indir kısmına cihazınızın Yazılım Güncelleme menüsünden erişilebilir.