Xiaomi global versiyon farkı, ya da, MIUI global rom ve çin romu arasındaki fark, her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Şimdi bu iki MIUI ROM varyantının özelliklerini anlatalım. Önce Çin ROM’unu tanımlayalım. Çin romu basitçe çin için geliştirilmiştir Bu Rom hiçbir şekilde Google Play Store ve Google uygulamalarını barındırmaz ancak Çin ROM, küresel ROM’dan daha güncel özelliklere sahiptir ve bu rom  Çin’deki tüm ağ bantlarını destekler.

Küresel ROM uluslararası kullanıcılar için geliştirilmiştir. Bu Rom’un Google apps desteği vardır ve diğer ülkeler için olan ağ bantlarını destekler.

Xiaomi global versiyon farkı, Küresel ROM vs Çin ROM MIUI farklılıkları

1. Küresel ROM Çin Dili ve Çin için yapılır ama yine de Çin’de bulunmuyor olsanız bile Çin ROM kullanabilirsiniz. Ancak Çin dışında yaşıyor ve Çin ROM kullanıyorsanız, Çin ROMUNDAKİ bazı uygulamalar sizin icin gereksiz uygulamalar olacaktır.

2. Çin ROM’u kullanıyorsanız, Google uygulamalarını indirmek için Google yükleyicisini indirmeniz gerekir. Küresel ROM’da kullanıcıların Google yükleyicisini  indirmesi gerekmez çünkü Globam Rom’da Google apps yerleşik olarak mevcuttur.

3. Çin romunda Google Play Store’un sunduğu uygulamalar kadar çeşit sunan kendi farklı app store’u varken, küresel ROM’da Google Play Store vardır.

4. Xiaomi Çin üretimi bir telefondur dolayısıyla ilk güncellemeleri her zaman Çin romu alır Çin ROM güncelleme için bir avantajdır.

5. Çin ROM da yazı tipi stili ayarı seçeneği vardır Global ROM için bu seçenek mevcut değildir.

6. Çinli ROM kullanıcılarının telefon temaları satın almaları için Mi kredisi gerekirken, küresel ROM için ücretsizdir.

7. Çin ROM da klavye sorunları vardır ama bu sorun Google Play Store’dan diğer klavyeler indirerek çözülebilir.

8. Çin ROM kullanıcıları daha güzel bir pil performansına sahip olduklarını kanıtlamıştır.

9. Çin ROM da ayrıca cihazı root etmek için yerleşik bir özellik vardır.

Xiaomi global versiyon farkı, konusuna değindik… Genel olarak, küresel ROM ve Çin ROM, hedef pazarları için yapılmış kendine özgü özelliklere sahip ROMlardır. İkisi birbirinden farkı olabilir, ancak bu, bir diğerinin öbüründen daha yetenekli ve daha üstün olduğu anlamını taşımaz

2 YORUMLAR

  1. Merhaba. Türkiye’deki satıcı, Türkiye garantili olduğu için Global versiyon değil, Türkiye şartlarına göre üretilmiş bir telefon diyor. Çoklu dil seçeneği, Google Plaj vs var diyor ama global versiyon değilmiş. Anlamadım. Ben mi yanlış biliyorum, üretici mi yanlış? 🤔

    • Xiaomilerde Romlar cin versiyonu haric hepsi global versiyon diye gecer ama artık Türkiye’de satılan modellerde, TR rom’da yüklü olabiliyor. Bu TR rom, Türkiye’ye göre özellestirilmis global romdur.. Bir de herhangi bir ülkeye spesifik olmayan global ROM mevcuttur. Global rom denince gercekte bu ROM’dan bahsedilir.. TR romunda google play store gibi servisler mevcuttur fakat global ROM’la bazı kücük farklılıklar bulunabilir.. özetle TR Rom’da globaldir ancak TR’ye göre düzenlenmis global rom diyebiliriz Türkiye cihazlarında yüklüdür..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz