Ubuntu ses gelmiyor, ubuntu ses sorunu

Ubuntu’yu kurduktan veya yeni bir sürüme yükselttikten sonra Ubuntu kullanıcıları tarafından sıkça karşılaşılan bir sorun, ubuntu ses gelmiyor ya da ubuntu ses sorunudur. Bu çeşitli nedenlerle olabilir. Bazen, hoparlör ayarlarındaki yanlış bir yapılandırma ile ilişkili bazen de donanımınız desteklenmiyor olabilir.

Daha da önemlisi, çözülmesi genellikle oldukça kolay olan bir problemdir. Bu yazıda deneyebileceğiniz birkaç basit düzeltmeyi inceleyeceğiz. Hepsini denemek durumunda değilsiniz. Sadece listenin en başından başlayıp aşağıya doğru inin.

Hoparlör ayarlarınızı kontrol edin

 

 

Ubuntu makinenizde ubuntu ses gelmiyor sorunu yaşarken, yapmanız gereken ilk şey, bağlantı sorunları için kulaklığınızı ve hoparlörlerinizi kontrol etmektir. Ses kablosunun yanlış porta bağlı olması veya hiç bağlı olmaması bu duruma sebep olabilir.

Bir Bluetooth cihazı kullanıyorsanız, cihazın doğru şekilde eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Ses seviyesinin yeterli düzeyde olduğundan emin olmak için cihazlarınızın ses kontrollerine bir göz atmayı unutmayın. Ayrıca, çıktı ses düzeyinin kapalı olmadığından ve doğru çıktı aygıtının seçildiğinden emin olmalısınız.

Ubuntu ses gelmiyor, ALSA Mikserini Kontrol Edin

PulseAudio, ALSA ses kontrollerini kullanır. ALSA ses düzeylerinde daha hassas kontrollere ihtiyacınız varsa, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Terminali açın.

2. alsamixer yazın ve Enter tuşuna basın. Terminalinizde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

 

3. F6 tuşuna basarak doğru ses kartınızı seçin. Benim bilgisayarımda varsayılanlar gayet iyi çalışıyor, ancak sizde işe yaramazsa başka bir seçeneği denemekten çekinmeyin.

4. Bir ses seviyesi kontrolü seçmek için sol ve sağ ok tuşlarını kullanın. Seçili olan öğe kırmızı ile gösterilir.

Her kontrolün ses seviyesini artırmak ve azaltmak için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın.

6. Bir mikser kontrolü kapatıldığında, ses seviyesi çubuğunun altında “MM” belirir. Bir çubuğun % 100 dolu olabileceğini ancak sessiz olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunu kontrol edin. M tuşuna basarak bir kontrolün sesini açabilirsiniz. Sesi açtığınızda MM, OO olarak değişir.

7. Alsamixer’den çıkmak için Esc tuşuna basın.

Not: Bir kontrolü susturduğunuzda veya sesini açtığınızda, pulseaudio onu kullanabilir ve diğer kontrolleri de susturup sesini açabilir. Bu nedenle, ana kontrolün yanı sıra ilgili kontrollerin de çıkmadan önce açıık olduğundan emin olun.

ALSA’yı yeniden yükle

Ubuntu ses gelmiyor sorunu devam ederse deneyebileceğiniz başka bir şey de ALSA’yı yeniden yüklemektir. Bunu yapmak için, terminalde aşağıdaki komutu kullanın:

sudo alsa force-reload

Terminal çıktısı aşağıdaki görüntüye benzeyecektir.

 

 

Komut tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını görmek için sesi tekrar kontrol edin.

ALSA ve PulseAudio’yu Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki yöntemler ubuntu ses gelmiyor sorununuzu çözmediyse, ALSA ve PulseAudio’yu aşağıdaki şekilde yeniden yüklemeyi deneyin. Terminalinizi açın ve aşağıdaki komutları girin:

sudo apt remove –purge alsa-base pulseaudio
sudo apt install alsa-base pulseaudio

ALSA’yı yeniden çalıştırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sonuç

Ubuntu ses gelmiyor problemi için en yaygın düzeltmeleri listeledik. Yukarıda açıklanan yöntemlerden biri sorunu sizin için çözebilir.

Ubuntu ses gelmiyor sorununu yukarıdaki yöntemlerden biri veya başka bir yöntemle çözmeyi başardıysanız, aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir