2019 yılının ilk yarısında, Mac OS ve Apple’ın mobil işletimi sistemi olan IOS’e yönelik kimlik avı saldırıları 1,6 milyon seviyelerine ulaştı. Mac tabanlı bilgisayarları ve iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazları hedef alan ve bunların kullanıcılarını dolandırmaya yönelik saldırılarda artış yaşandı. 1,6 milyon kimlik saldırısı sayısı, 2018 yılının tamamında yaşanan saldırılardan %9 daha fazla.  Apple cihazları kullanan kişi sayısının artması, siber suçluların dikkatini çekmeye başladı. Bu durum, Kaspersy firmasının Apple kullanıcılarına yönelik tehditler raporunda en göze çarpan bulgulardan biri oldu.

Mac OS ve Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS’i tehdit eden zararlı yazılım sayısı, Android ve Windows işletim sistemlerine kıyasla az olsa bile, kimlik avı saldırıları, platform farkı gözetmiyor. Kimlik avı saldırıları, genellikle sosyal mühendislik yöntemiyle yapıldığından, platform fark etmiyor. Kaspersky’ın raporuna göre, kullanıcıları kandırmak için Apple markasından yararlanılan sahte web sitelerinin sayısı 2019’un ilk yarısında artarak 1,6 milyona ulaştı.

En çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinin başında iCloud arayüzünü taklit etmek ve Apple ID hesap bilgilerini çalmak şeklinde oluyor bu sebepten dolayı kullanıcılar, dikkatsiz davranarak, kimlik bilgilerini saldırganlara gönderebiliyorlar.