Eski laptop hızlandırma

Son zamanlarda Windows 10 dizüstü bilgisayarınızın performansında bir düşüş fark ettiyseniz, birkaç etkili adımı izleyerek bu sorunları bulabilir ve bunları düzeltebilirsiniz.  Windows sizlere çeşitli performans sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olacak birçok kullanışlı yerleşik yardımcı program sunar. Bu yardımcı programların çoğu yavaş Dizüstü Bilgisayarınızı hızlandırmanıza yardımcı olurken, sisteminizi güvende tutmanıza da yardımcı olur. Bu makalede, Windows 10’un dizüstü bilgisayarınızda daha hızlı çalışmasını sağlamak için birkaç basit ama etkili adımı tartıştık.

Yazılımı güncelleyin

Her yazılım güncellemesi, bir sürü yararlı ek özellik, güvenlik yamaları, hata düzeltmeleri ve daha fazlasını getirir. Yazılımınızı güncel tutmanıza yardımcı olacak düzenli Yazılım Güncelleme bildirimleri alırsınız. Bu otomatik güncellemeleri yapmadıysanız, sistem ayarlarına giderek en son güncellemeleri manuel olarak yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

Disk temizlemeyi kullanın

Disk Temizleme, Windows PC’de tüm gereksiz dosyaları zahmetsizce bulmanıza ve temizlemenize yardımcı olan başka bir kullanışlı yardımcı uygulamadır. Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlamak için her türlü gereksiz dosyayı taramanıza, tespit etmenize ve silmenize yardımcı olur. Bu sadece sisteminizdeki her klasörden gereksiz dosyaları bulmak ve temizlemekle kalmaz, aynı zamanda size çok fazla zaman kazandırır. Bu yerleşik yardımcı programıı tüm Windows sürümlerinde bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda Disk Temizleme uygulamasını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Görev çubuğundaki arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve verilen seçeneklerden uygulamayı seçerek çalıştırın

Burada, temizlenecek sürücüyü seçmenizi isteyen yeni bir pencere görünecektir.
Temizlenecek sürücüyü seçtikten sonra, seçilen sürücüyü tararsınız ve Disk Temizleme penceresinde silinebilecek tüm dosyalar görüntülenir.

Artık silinecek tüm gereksiz dosyaları listelediğinize göre, bu dosyalardan herhangi birini seçin ve Tamam’a basın.

Bu basit adım, disk alanını anında temizlemenize yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, sistem dosyalarını temizlemek için yine bu yardımcı programı kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, sol alt köşede verilen “sistem dosyalarını Temizle” seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Bu düğmeye tıkladıktan sonra, sisteminizdeki gereksiz sistem dosyalarından kurtulmak ve yavaş dizüstü bilgisayarı hızlandırmak için islemleri takip edin. Bununla birlikte, yinelenen görüntüler, yinelenen videolar, Geri Dönüşüm Kutusu Dosyaları, Geçici Dosyalar vb.gibi silebileceğiniz birçok gereksiz dosya karşınıza çıkacaktır

En iyi performans için ayarlayın

Windows, Gelişmiş bir estetik kullanıcı arabirimi sunmak için sisteminize birçok animasyon ve efekt getirir. Windows, efektlerle birlikte dizüstü bilgisayarınızın ekranının güzel görünmesini sağlar, ancak bunların hepsi bir maliyetle gelir. Bunlar arka planda çalışır ve sistem kaynaklarını harcar. Ayrıca sisteminizi gereksiz yere yavaşlatırlar. Bu sorunu gidermek için bir sonraki ayarı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
Şimdi Ayarlar penceresinde, arama kutusuna “performans” yazın ve “Windows’un görünümünü ve performansını ayarla” özelliğini seçin.

Bir performans seçenekleri penceresi açılacaktır.

Bu pencerede “en iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyin
Uygula ve TAMAM ‘ı tıklatın.

Bu islem, size çok sayıda sistem kaynağından tasarruf ettirecektir Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Gereksiz Programları Kaldırın

Başlat menüsüne sağ tıklayarak Ayarlar’ı seçin.
Ayarlar penceresi açıldıktan sonra, uygulamalar seçeneğini seçin.
Ardından, Sol panelde verilen uygulamaları ve özellikleri seçin.
Burada, dizüstü bilgisayarınızda yüklü olan tüm programları gösterecektir. Bu programlardan herhangi birini kaldırmak istiyorsanız, sadece seçin ve kaldır düğmesine tıklayın

Başlangıç Programlarını yönetin

Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlamak için yapmanız gereken bir sonraki şey, giriş öğelerini yönetmektir.  Bu programlar, uzun zaman önce yüklediğiniz ve bir süre sonra kullanmayı bıraktığınız programlar olabilir. Bu oturum açma öğelerini devre dışı bırakmak ve yavaş dizüstü bilgisayarı hızlandırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Görev çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ne tıklayın.
Görev Yöneticisi’nde başlangıç sekmesine tıklayın.
Daha fazla ayrıntı” düğmesine tıklayın. Burada, size tüm öğeleri gösterecektir.
Bu programlardan herhangi birini önyükleme işleminden çıkartmak için, seçin ve devre dışı bırak düğmesine tıklayın.

Sonuç

Bunlar yavaş dizüstü bilgisayarı hızlandırmak için takip edebileceğiniz birkaç basit ama etkili yöntemdir. Bu adımları izleyerek, disk alanınızı kurtarırken Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir