ipad yavaşladı

Apple’ın ipad tableti, diğer markalara göre pahalı olsa da, sorunsuz işletim sistemi ve akıcılığı sayesinde, ilk tanıtıldığı yıllardan beri, halen popülerliğini koruyan bir ürün olmaya devam etmektedir.

IOS işletim sistemi, ne kadar stabil ve sorunsuz olsa da, eski ipad modellerine güvenliği ve güncelliği sağlamak amacıyla sonradan yüklenen yeni iOS güncellemeleri, bu eski cihazları oldukça fazla yavaşlatabilmektedir ve ipad yavaş problemine sebep olabilmektedir. 

Bu yazımızda ipad yavaşladı sorununa çözüm bulmaya çalışacağız. .

 

iPad’inizin Ram belleğini temizleyin

KS Mobile Battery Doctor isimli, iphone’lar için hazırlanmış bu faydalı uygulama istenildiğinde hem ram temizliği yapmakta hem de gereksiz dosyaları kaldırma seçeneği suınmaktadır. Uygulama iphone’lar için yaratılmış olduğu halde ipad’de de sorunsuz bir şekilde çalışmakta ve ipad yavaşladı sorununa çözüm getirebilmektedir. Bu uygulamayı yüklemek için, uygulama  mağazasında sol üst köşede bulunan ipad’e dokunup, sadece iphone’u seçmeniz gerekmektedir.

 

 

iOS animasyonlarını devre dışı bırakın

Animasyonlar göze hoş gelen ve kullanım zevkini arttıran bir görevi olsa da, hem cihazın hızını, hem de pil performansını olumsuz yönde etkilemekte ve ipad yavaşladı sorununa sebep olmaktadır.

Ayarlar>  Genel >  Erişebilirlik > Hareketi Azalt’ı açık konuma getirerek animasyonları kapatabilir böylelikle cihazızının hızında ve performansında belirgin artış sağlayabilir, ipad yavaş soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Arka planda Uygulama Yenileme özelliğini devre dışı bırakın

Ayarlar  > Genel  > Arka planda Uygulama Yenileme özelliğini kapatmanız genel kullanım performansının yükselmesine ve batarya süresinin uzamasına ve ipad yavaşladı sorununun çözümüne katkısı olacaktır

 

 

Konum servislerini devre dışı bırakın

Konum servisleri açık durumdayken, Haritalar, Facebook ve konum bilgisini alarak nerede olduğumuzu takip eden uygulamalar performansı önemli ölçüde düşürürler ve bataryamızın daha çabuk bitmesine sebep olurlar. Bu ayarı kapatmak cihazınızın performansını ve pil kullanım süresini olumlu yönde etkileyecektir ve ipad yavaşladı problemini bir nebze daha çözmenize yardımcı olacaktır.

Konum servislerini  Ayarlar – Gizlilik – Konum Servisleri sayfasından kolaylıkla kapatabilir cihazınızı bu sayede hızlandırabilirsiniz.

 

 

 

Cihazınızın önbelleğini temizleyin

Önbellek dosyalarının safari tarafından oluşturulması ve cihazda depolanması ipad yavaşladı sorununun içinde önemli bir yer tutmaktadır. Önbelleği ara ara düzenli olarak boşaltmak cihazınızın hızında gözle görülür bir artış sağlayacaktır.

Önbellek Ayarlar – Genel – Safari – Geçmişi ve Website Verilerini Temizleme kısmından önbellek dosyalarını boşaltabilir cihazınızı bir nebze daha hızlandırabilirsiniz.

 

 

Uygulama Bildirimlerini Kapatın

Uygulamaların sizlere gönderdiği push bildirimler cihazınızda yavaşlamaya sebep olurken aynı zamanda kalabalık yaparak ekranınızı doldurmakta ve kullanımı zorlaştırmaktadır. Özellikle oyunların gerekli gereksiz gönderdiği bildirimler ipad yavaş sorununun yanı sıra sizlere gerekli gereksiz bildirimler atarak sorun yaratmaktadır. Bunlardan kurtulmanın yolu ise Ayarlar > Bildirimler’e gidip her uygulama ve oyun için bildirimleri kapatmaktır. Burada uygulamaların bildirimlerini tek tek elle kapatmanız gerekiyor