Windows 7 professional, format atma isimli bu makalemiz, bilgisayara sıfırdan nasıl format atılır ve Windows 7 yüklenir konusunda olacak. Bilgisayarımızın işletim sistemi bir şekilde hasar gördüğünde, ya da zamanla ağırlaştığında, işletim sistemini silip, temiz kurulum yapmak isteyebiliriz. Bunun için Windows’un son sürümü olan Windows 10 yüklemek iyi bir fikir olsa da, bazılarımız Windows 7’den vazgeçemiyoruz. Windows 7 işletim sistemi, özellikle, sistem kaynakları kısıtlı olan eski bilgisayarlar veya sadelikten hoşlanan kullanıcılari için hala büyük oranda tercih edilen bir işletim sistemidir. Bazı yeni çıkan oyunlarla problem yaratsa da, Direct X sürücülerinin son sürümünü desteklemese de, hala ciddi bir kullanım oranına sahiptir.

Windows 7 professional, format atma, iso dosyasını hazırlayın

Öncelikle elinizde Windows 7 iso dosyasının olduğunu varsayıyorum. Windows 10 iso dosyası ve rufus programı kullanarak, önyükleme ortamı hazırlamayı aşağıdaki makalede anlatmıştık. Burada makalenin sonundaki rufus adımlarını Windows 7 iso dosyası için de uygulayabilirsiniz. Yöntem aynı olup, siz Windows 10 iso dosyası yerine, Windows 7 iso dosyasını kullanacaksınız.

usb den windows 10 kurma, usb bellek hazırlama

 

Windows 7 professional, format atma, Windows 7 yükleme

ISO dosyanızı hazırladıktan sonra, usb flash belleğinizi bilgisayarınızın usb portlarından birine takın ve cihazınızı yeniden başlatın. Her bilgisayarın BIOS programındaki kısayol tuşları farklı olabileceği için, şu düğmeye basarak boot edin diyemiyorum. Fakat hangi tuşun, hangi fonksiyona atandığı, bilgisayar başlarken ekrana gelir. BIOS’unuzun ekranındaki yönergeleri takip ederek, BIOS boot menuyu açan tuşun hangisi olduğunu öğrenin ve bu tuşa basarak bios boot menuyü açın. Boot menü’den flash diskinizi seçin ve enter tuşuna basarak Windows 7 kurulumunu başlatın.

Devam etmek için aşağıdaki videoyu izleyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz