SSD oyun performansını arttırır mı?

SSD’ler hakkında çok fazla soru var. Özellikle, SSD oyun performansını arttırır mı? konusunda, oldukça fazla soru soruluyor. Bu yazıda, bunun cevabını vereceğim.

Performansla birlikte ne kastetmek istediğinize göre değişir. Eğer FPS anlamında bir performans artışı sağlar mı diye soruyorsanız, SSD değil, GPU’NUZ bu konuda önemli bir bileşendir ve SSD’ye yükseltme yapmanız, bu konuda bir fark yaratmaz. Bir SSD’nin, oyun konusundaki faydası, yükleme noktalarıdır..  SSD’lerin 400 MB/s’nin üzerinde veri aktarım hız, genellikle 170 MB/s’nin altında olan Hdd’lerden önemli ölçüde daha yüksektir. Bu nedenle, oyunlardaki yükleme sürelerinde ciddi anlamda azalma olacaktır.

SSD’ler ayrıca açık dünya oyunlarında ‘aksamayı’ azaltabilirler.  Bu duruma hitching denir ve oyunlarda kısa duraklamalar olarak bilinir

Ayrıca, SSD oyun performansını arttırır mı, konusunda, SSD’lerin genel anlamda performans artışına faydaları vardır. örneğin, işletim sisteminizi bir SSD sürücüsüne yükleyin ve önyükleme yaparken masaüstünüze çok daha hızlı ulaşacaksınız. Tüm bunlar size harika geliyorsa, Windows’u ve oyunlarınızı SSD’ye yükleyerek ve genel depolama için daha büyük, ikincil bir sabit disk satın alarak sisteminizi kullanabilirsiniz. Depolama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kadar büyük bir SSD almanızı öneririm.

Bir SSD satın almak için oldukça fazla seçeneğiniz var. SSD seçimi gerçekten çok önemlidir.

Bir PCIe SSD ile daha iyi performans elde edebiliriniz, ancak bunlar Sata SSD’lere göre daha pahalıdır. Örneğin 500 GB’lık bir Sandisk Ultra M2 SSD, 600 TL civarındadır. Sonuç olarak, SSD’NİZ dünyadaki en hızlı şey olmasa bile, geleneksel bir HDD’DEN hala büyük bir oranda hızlıdır ve SSD’ye yükseltme yapmaya kesinlikle değer. İster makul fiyatlı bir SATA SSD tercih edin, isterseniz PCI Express SSD tercih edin. Sisteminizde ve oyun yükleme sürelerinde, performans farkı kesinlikle oluşacaktır ve bu da, SSD oyun performansını arttırır mı, sorusunun cevabı olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir