Oyunlarda FPS arttırma

PC’de oyun oynamak, konsolda oyun oynamak kadar basit değildir. Konsolda olduğu gibi, oyunu tak ve çalıştır yerine, oyunların sorunsuz çalışmasının, hatta oyunun çalışmasının dahi bir garantisi yoktur. PC’nizde optimize edilmemiş bir şeyler varsa, oyunlarınızın hızı da bundan etkilenir.

Bu makalede, PC’nizi nasıl optimize edebileceğinizi ve oyunlarda fps arttırma konusunda, bilgisayarınızı nasıl daha hızlı hale getireceğinizi ele alacağız.

Grafik kartı sürücülerinizi yükseltin

FPS arttırmak için yapılabilecek en önemli şeylerden ilki, grafik sürücülerini yükseltmektir. Grafik kartınız, oyun deneyiminizin merkezinde bulunur, ancak PC’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda yüklü uygun bir sürücü yazılımı olmadan gerçek performansını gösteremez. PC’nizle veya grafik kartınızla birlikte gelen sürücüden en son sürüme geçmek büyük bir performans farkı yaratabilir.

Nvidia GeForce sahipleri

http://www.geforce.com/drivers adresine gidin ve ardından, grafik kartınızı ve Windows sürümünüzü listeden seçin ve “Aramayı Başlat” düğmesine basın. Eğer amacınız, oyunlarda FPS arttırma, ise, her zaman “BETA”olarak işaretlenmiş sürücüyü seçin. Beta sürücü tamamen bitmiş bir sürücü değildir, fakat genellikle son sürüm olarak istikrarlı çalışacaktır ve muhtemelen size daha fazla performans sunacaktır

ATI Radeon sahipleri 

http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/downloads.aspx adresine gidin ve uygun cihazı seçin. Bu size indirebilir ve yüklenebilir olan son resmi sürücüye erişim verecektir.

Beta sürücüsünü daha fazla performans iyileştirmesi veya özelliği ile elde etmek için http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx adresinden indirebilirsiniz

Intel HD Grafik sahipleri

çoğunlukla ultrabook’larda veya tabletlerde bulunan Intel grafik yonga setleri, grubun en güçsüz ekran kartlarıdır. Yine de elinizde harici bir ekran kartı yoksa ve oyunları bu Intel ekran kartıyla oynuyorsanız, daha fazla performans elde etmek ve oyunlarda fps arttırma, denemek için, Intel Grafik Sürücüsü sayfasına gidin.

Grafik kartınızı güçlendirin: hafif bir overclock zarar vermez!

Oyun performansınız çoğunlukla grafik çipinizin gücüne bağlıdır. Bu ne kadar belleğe sahip olduğunuzdan veya işlemcinizin ne kadar hızlı olduğundan daha önemlidir Oyun performansının düşük olmasında ana etken, hemen hemen her zaman, grafik kartı yogasıdır. Performansı artırmak için, grafik kartını fabrika hız ayarının ötesinde çalıştırmaya deneyebilirsiniz veya başka bir deyişle: ekran kartınızı overclock edebilirsiniz.  5-10 yıl önce, donanımınız için önemli bir tehdit oluşturduğu için overclock önermezdim, ancak günümüzde çoğu sistem herhangi bir hasar almadan önce kendisini otomatik olarak kapatıyor. Ayrıca, sadece yaklaşık %10-15 oranında hafif bir overclock öneriyorum.

MSI Afterburner GPU’ları overclock etmek için kullanılır

Son olarak, Overclock, yalnızca CPU veya GPU’YU değil, tüm donanımınızın stresini ve sıcaklığını arttırır, bu yüzden çok dikkatli yapılmalıdır. Yine de, eskisinden 5° santigrat daha sıcak, ancak yine de normal sınırlar içinde çalışabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir