MIUI 10’dan MIUI 11’e güncellediğimde, Pil ömründe önemli bir düşüşün farkına vardım ve, Miui 11 batarya sorunu, isimli bu yazıyı hazırladım. Öyle ki, 4000 MAH pil ile 5 saat ekran süresi gibi bir durum beklemiyordum fakat MIUI 11’e geçtikten sonra, bu şekilde bir batarya sorunuyla karşılaştım. Cihazı biraz kurcaladıktan sonra, problemin kaynağını buldum. Görünüşe göre, MIUI 11’e güncelledikten sonra, bazı uygulamalar için, otomatik başlatma işlemi açık durumda oluyor. Bu ayar önemli bir pil tüketimi sorununa yol açabilir.

Eğer telefonunuz bekleme modunda, sanki aktif bir şekilde kullanılıyormuş gibi, pil harcıyorsa, sizler de bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 

Miui 11 batarya sorunu, Otomatik başlatma izinleri

Bu problemi çözmek için, Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet’e gidin ve her uygulama için otomatik başlatmanın açık olup olmadığını kontrol edin ve pil tüketimi yaptığınız uygulamanın otomatik başlatma iznini iptal edin.

Örneğin aşağıda paylaştığım, ekran görüntüsünde, Poweramp programı için otomatik başlatma devredışı. Bu seçeneğe yukarda belirttiğim gibi, Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet kısmından, ilgili programı seçerek ulaştım.

Miui 11 batarya sorunu, Custom Rom yükleyin

Ayrıca daha fazla pil ömrü için, deneyebileceğiniz bir başka şey,  ADB komutlarını kullanarak sistemden her mi uygulamasını kaldırmaktır. Bu aynı zamanda  sadece pil ömrünü değil, muhtemelen hızı da artıracaktır ve bunu herkese tavsiye ederim. Bununla uğraşmak yerine, belki custom bir ROM’da kurabilirdim fakat ben şahsen cihazın orjinal romunu tercih ediyorum. Daha stabil ve kararlı olduğunu düşünüyorum. Fakat eğer isterseniz hafif bir custom rom’a da geçebilirsiniz. Hem hız hem de şarj konusunda yüklediğiniz özel rom’a bağlı olarak artış yaşanacaktır

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz