En son Windows 10 Güncellemesi olan sürüm 1903, geliştirme sırasında 19H1 olarak kodlanan, Mayıs 2019 Güncellemesidir. Hafif bir temaya, hız iyileştirmelerine ve çok fazla makyaja sahiptir fakat kişilerim veya zaman Çizelgesi gibi yeni özellikler içermemektedir.

Microsoft bu güncellemeyi Nisan 2019’da çıkartacaktı ancak bu güncelleme gecikmişti. Kararlı güncellemenin dağıtımı Mayıs 2019’da başladı ve 6 Haziran 2019’dan itibaren herkesin kullanımına sunuldu.

 

En Son Windows 10 güncellemesi, nasıl indirilir?

 

En son Windows 10 güncellemesi, indirmek için, Windows Update’i açın; Windows update’de sürüm 1903 yükleme seçeneğini görürsünüz ya da Güncellemeleri Denetle’yi tıklamanız gerekebilir. Güncellemeyi hala göremiyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar Güncellemeleri Denetle’yi tıklatın. Windows Update henüz size bir güncelleme sunmasa da güncellemeyi el ile yüklemek için Microsoft’un Güncelleme Yardımcısı aracını buradan indirebilirsiniz.

 

En son Windows 10 güncellemesi, Windows Güncellemesinde Büyük Değişiklikler

Microsoft, En son Windows 10 güncellemesi ile birlikte, güncelleme politikasında büyük değişiklikler yaptığını duyurdu. Artık Windows 10’un güncelleştirmeleri yükleme biçimi üzerinde daha fazla denetime sahip olacaksınız.

Özellikle, Windows 10 artık en son windows 10 güncellemesi olan Mayıs 2019 Güncellemesi ve Ekim 2018 Güncellemesi gibi büyük güncellemeleri izniniz olmadan her altı ayda bir otomatik olarak kurmayacak. Bunun yerine bir bildirim göreceksiniz ve güncellemeyi yüklemek istediğinizde seçim size ait olacak.

Güncellemeyi yüklemek istemiyor musunuz?. Geçerli Windows 10 sürümünüzü, güvenlik güncelleştirmelerinden desteklendiği sürece, yayımlanmasından itibaren 18 ay sonraya kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, her 18 ayda bir güvenlik düzeltmeleri almaya devam etmek için güncelleme yapmak durumunda kalacaksınız.

Bunun da ötesinde, Microsoft artık Ev kullanıcılarının 35 güne kadar güncellemeleri duraklatmasına izin verecek. Yedi günlük periyotlarda bu güncellemeleri duraklatabilirsiniz, ancak bu işlemi en fazla beş kez yapabileceksiniz. Ayrıca, Windows Update’teki güncellemeleri kontrol ettikten sonra, Windows bunları otomatik olarak yüklemeyecektir – isterseniz güncellemeleri duraklatma seçeneğiniz mevcut.

En Son Windows 10 Güncellemesi başlıca özellikler

Yeni açık renkli tema

En son Windows 10 güncellemesine yeni bir açık renkli tema eklendi. Yeni renk şeması, “Renk” ayarları sayfasındaki “Renginizi seçin” açılır menüsü altındaki açık renk seçeneğini işaretleyerek kullanılabilir.

Windows Sandbox

Kaç kez çalıştırılabilir bir dosya indirdiniz, ancak çalıştırmaktan çekindiniz? Hiç temiz bir Windows kurulumu gerektiren ancak sanal bir makine kurmak istemediğiniz bir durumda bulundunuz mu?  PC’nizde kalıcı bir etki bırakmayan ve güvenilmeyen yazılımı güvenle çalıştırabileceğiniz, yalıtılmış, geçici, masaüstü bir ortamı olan bir Windows Sandbox geliştirtirildi. Windows Sandbox’ta yüklü olan herhangi bir yazılım yalnızca sanal alanda kalır ve ana makinenizi etkilemez. Windows Sandbox kapatıldıktan sonra, tüm dosyalar ve yazılımlar silinir.

 

 

Ayrı Cortana ve Arama

Cortana ve Arama birbirinden ayrıldı ve Microsoft tarafından 2015 yılında oluşturulmuş olan dijital asistan Cortana artık bağımsız bir uygulama haline geldi

En Son Windows 10 güncellemesi, Eklenen diğer yeni özellikler 

Geliştirilmiş arama modu
Güncelleştirmeleri duraklatabilme özelliği
Windows 10 Home için güncelleştirmeleri duraklatabilme özelliği
Eylem Merkezinden Parlaklık arttırma ve azaltabilme

Ve daha fazlası…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz