Ekran kartı güncelleme

Grafik sürücüsü, işletim sisteminizin ve oyunların, bilgisayarınızın grafik donanımını kullanmasını sağlayan yazılımdır. Eğer PC oyunları oynuyorsanız, donanımınızdan en iyi performansı almak için ekran kartı güncelleme yapmalısınız.

Sürücüleri Ne Zaman Güncellemek Gerekir?

Bilgisayarınızla birlikte veya Windows Update aracılığıyla gelen donanım sürücüleri oyun oynamıyorsanız yeterlidir ve ekran güncelleme yapmak gerekmeyebilir. Ancak, NVIDIA, AMD ve hatta Intel grafik donanımınızla oyun oynuyorsanız, sürücülerinizin güncel kalmasını öneriyoruz

Grafik Sürücülerini Neden Güncellemelisiniz?

Bilgisayarınızın ana kartı, ses kartı veya ağ adaptöründeki güncellemeler hız iyileştirmeleri yapmaz. Bu tarz güncellemeler hataları giderir, ancak yeni yeni sorunlar ortaya çıkartabilir. Yani, işler yolunda gidiyorsa genellikle sürücü güncellemeye değmez.

Fakat grafik kartınız için durum böyle değildir. NVIDIA ve AMD’nin her ikisi de, özellikle yeni oyunlar için büyük performans geliştirmeleri sağlayan yeni grafik sürücüleri sunar. Intel tümleşik grafik performansı konusunda daha ciddi bir duruma geldiğinden beri daha fazla grafik kartı sürücüsü güncellemesi yayınlamaya başladı.

Güncelleştirilmiş grafik sürücülerinde performans artışları nadir değildir. Örneğin nvidia ekran kartı güncelleme yaptıktan sonra bir performans artışı olacaktır, bu performans artışı, yeni oyunlarda dikkat çekerken, bazı eski oyunlar bile güncellenmiş sürücülerle önemli bir performans artışı gösterebilir

Eğer bilgisayarınızda PC oyunları oynamıyorsanız ve 3D grafik performansını önemsemiyorsanız, ekran kartı güncelleme yapmanız gerekmez.

Grafik Kartınızı Tanımlama

 

Ekran kartı güncelleme yapmak için Windows aracılığıyla herhangi bir program kullanmadan ya da, üçüncü parti sistem bilgi programları aracılığıyla bilgisayarınızın grafik donanımını tanımlamanın birkaç yolu vardır. Ancak, en kolay yol muhtemelen Başlat’ı tıklatmak, arama kutusuna “Sistem Bilgisi” yazıp Enter tuşuna basmaktır.

 

 

 

“Sistem Bilgisi” penceresinde, soldaki “Görüntü” kategorisine gidin. Sağ tarafta, grafik kartının modelini “Adı” açıklamasında bulabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarda hem Intel hem de NVIDIA grafik sürücüsü donanımı görüyorsanız, dizüstü bilgisayarınız muhtemelen pil performansı için Intel graifk kartı ve oyun performansı için daha yüksek performanslı NVIDIA grafik kartı arasında akıllıca geçiş yapmak için çift ekran kartı kullanıyordur. Böyle bir durumda, oyun performansınızı artırmak için nvidia ekran kartı güncelleme yapmanız gerekecektir.

En Yeni Güncellemeleri indirin

Dizüstü bilgisayarlara entegre bazı grafik donanımı kartları için (dizüstü bilgisayar GPU’ları olarak da bilinir), sürücüleri doğrudan grafik adaptörü üreticisinden alamayabilirsiniz. Sürücüleri dizüstü bilgisayar üreticinizin web sitesinden edinmeniz gerekebilir ve bu üreticiler düzenli olarak güncelleme yayınlamayabilirler.

Ancak, genellikle güncellenmiş grafik sürücülerini grafik donanım üreticinizin web sitesinden edinebilirsiniz

 

Nvidia ekran kartı güncelleme

Ekran kartı güncelleme amd

Ekran kartı güncelleme intel

 

 

Burada örnek olması açısından nvidia ekran kartı güncelleme işlemine ait resimler kullanıldı grafik kartı üreticisinin sitesinde, bilgisayarınızın grafik kartını, Aygıt Yöneticisi penceresinde göründüğü gibi seçmeniz gerekir.

Üç üreticinin tüm modelleri için, ekran kartınızın ayrıntılarını web sitesine girebilir ve doğru sürücüleri indirebilirsiniz.

Eski grafik kartları

Eski bir grafik donanımınız varsa, bunun sürekli desteklenmeyeceğini unutmayın. Üreticiler eski donanımı, optimize etmeyi ve güncellemeyi bırakırlar ancak son bir kararlı sürücü sürümüne taşırlar. Grafik donanımınız örneğin beş yıllıksa, optimize edilmiş  sürücülerin artık piyasaya sürülmemesi olasıdır. Bu durumda ekran kartı güncelleme yapmak için uğraşmanıza gerek olmayabilir. Donanımınızın ne kadar süreyle desteklendiği üreticisine bağlıdır

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir