Anakart BIOS güncellemeleri, sisteme yeni eklenecek olan bazı donanımların çalışabilmeleri için gerekli olabilmektedir. Bazen de, BIOS güncellemesi yaptığımız zaman, bilgisayarımızın performansı artabilir. Ya da bilgisayarımızda mevcut BIOS sürümünden kaynaklanan problemler mevcut olabilir. İşte bu yüzden, BIOS nasıl güncellenir? sorusu bizler için önem arz etmektedir Bilgisayarımızın BIOS’unu güncelleyerek, mevcut sorunları çözmek, yeni eklediğimiz donanımları düzgün bir şekilde çalıştırabilmek ya da  bilgisayarımızın performansında artış olmasını sağlamak mümkün hale gelmektedir.

Bu yazıda, belli başlı anakart üreticilerinin, bizlere sağladığı BIOS güncelleme programlarını kullanarak, anakartımızın BIOS yazılımını nasıl güncelleyebileceğimiz üzerine bilgiler verilecektir.

Bios Güncelleme nasıl yapılır?

Asus Live Update

Eğer bilgisayarımızda kullandığımız Anakart, Asus marka ise, bios nasıl güncellenir? sorusuna, Asus firmasının, BIOS güncelleme yapabilmemiz için bizlere sağladığı, Asus Live Update Pro cevap vermektedir.

 

Asus Live Update programını buradan indirip bilgisayarımıza kurarak, Asus anakartımız için bios güncellemesi olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bunun için Check for updates tuşuna tıklamamız yeterlidir. Eğer yeni bir BIOS güncellemesi, anakart modelimiz için yayınlandıysa program bu güncellemeyi bulup, Asus sunucularından indirecektir. Güncelleme indikten sonra, Install tuşuna tıklayarak BIOS güncelleme işlemini yapabiliriz.

 

Gigabyte bios güncelleme nasıl yapılır? 

Bios güncelleme nasıl yapılır sorusuna eğer Gigabyte marka anakart kullanıyorsak, Gigabyte Bios Live update utility programı cevap verecektir. Programı buradan indirdikten sonra kurup, Gigabyte Bios güncelleme programını çalıştırıyoruz.

 

 

Karşımıza gelen bu ekranda “Update BIOS From GIGABYTE SERVER” seçeneğine tıklıyoruz. Program eğer yeni bir bios güncellemesi var ise bunu bizler içip sunucudan indirecek ve bizden güncelleme yapmamız için onay isteyecektir.

MSI anakart, bios güncelleme nasıl yapılır? 

Öncelikle, Anakart modelinizi bilmeniz gerekmekteedir. Anakart modelinizi tam olarak öğrenmek için, bilgisayarınızın kasasını açın ve PCI slotlarının olduğu yere bakın . Model numaranız orada şu şekilde yazar

 

 

 

Anakartınıza ait BIOS dosyasını indirmek için 

 

www.msi.com/support/download adresine gidin ve model numaranıza uygun BIOS dosyasını resimdeki örnek gibi indirin

 

İndirdiğiniz dosyayı USB flash belleğinizin kök dizinine atın ve Flash diskinizi bilgisayarınıza takın.

 

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılışta Del tuşuna basarak, BIOS setup menüsüne girin.

Sağ kısımdan UTILITIES menüsüne tıklayın ve M – Flash’a tıklayın.

Select One file to update biıos’a gelip enter tuşuna basın.

 

 

 

İndirdiğiniz BIOS dosyasını seçin

 

 

Dosyayı seçip Enter tuşuna basın.

 

BIOS güncellenecek ve bilgisayar yeniden başlayacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz