Ghost touch ya da, hayalet dokunuş, sorunu, cihazınızın siz ekranınıza dokunmadığınız halde, sanki ekrana dokunuyormuşsunuz gibi tepki vermesi ve kendi kendine rastgele yerlere dokunması problemidir. Ya da telefonunuzun ekranında dokunmaya tepki vermeyen bölgeler de olabilir. Bu sorun bazı cihazlarda daha yaygın, bazı cihazlarda ise daha nadir olabilir eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, bu sorun, muhtemelen yazılımsal değil, donanımsal bir sorundur.

Bu sorunu çözmek için yapılabilecek en iyi şey cihazı yetkili servise gönderip, ekran değişimi yapılmasını sağlamaktır ya da cihazın garantisi mevcut değilse, bu durumda cihazı ücretli tamir ettirme yoluna başvurulmalıdır. Bu iki seçenek dışında kendi kendinize deneyeceğiniz şeyler de elbette vardır eğer eliniz alışkın ise ve hassas elektronik cihazları sökme takma konusunda yetenekliyseniz sorunu çözmek için bir takım şeyler deneyebilirsiniz.

İnternette bazı kişiler ekranı demonte edip, ekranın veri konnektörleriyle olan bağlantısını keserek başarı sağladıklarını bildirmişlerdir.

Diğer durumlarda cihaxz ekranının altında biriken kirler hayalet dokunmalara yol açabilir. Bu sorunun tek çözüm yöntemi yoktur. Bu nedenle eğer cihazınız garanti kapsamı dışındaysa ve tamir ettirme imkanınız bulunmamaktaysa cihazı açıp deneme yanılma yöntemiyle sorunu bulmaya çalışmalısınız.

Google Play Storeda bulunan, ekran test uygulamalarını kullanarak, ekranı kontrol etmek, hayalet dokunuşları ve ekrandaki tepkisiz kısımları görmenize yardımcı olabilir

Hayalet Dokunuş nasıl düzeltilir?

Bu sorun için mümkün olan en basit çözümle başlayalım. Eğer şanslıysanız sorun, ekranın arkasında kalmış küçük bir parça kirden ya da ekran koruyucunun kendisinden kaynaklanıyordur.

Buradaki tavsiye, ekran koruyucunuzu sökmeniz ve ekranı güzelce temizlemeniz, sonrasında ekran koruyucuyu değiştirmeniz şeklindedir. Fakat daha ciddi yani donanımsal bir hayalet dokunuş, sorunu yaşıyorsanız, önünüzdeki seçenekleri bu kadar kolay değildir

Cihazı iade etmek

 

Hayalet dokunuş, sorununu çözmenin en etkili yolu, cihazı üreticiye cihazı komple ya da sadece ekranı değiştirmesi için geri göndermektir. Garanti kapsamı dahilinde olduğunda, şirket hatalı olan donanımı alıp yeni bir cihaz sunacaktır ancak bazı üreticiler, cihazı tamamen değiştirmek yerine, sadece ekran değiştirme seçeneği de sunabilirler.

Eğer donanımınız garanti kapsamında değilse, tamir için para ödemeniz gerekecektir.

Cihazınızı kendiniz tamir etmek isterseniz

Bu durumda karşınıza iki türlü seçenek çıkmaktadır. Hayalet dokunuş, sorununu çözmek için, eğer elinizde cep telefonunu sökmekte kullanılan, uygun araçlar var ise bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Cihazınızı kendiniz tamir etme kararı verdiğinizde, hayalet dokunuş, sorununu gidermek için, birinci seçenek, basitçe telefonun kasasını açıp ekran konnektörünü anakarttan çıkartıp, konnektör bağlantı yerlerini temizledikten ve ribbon cable da bir problem varsa kontrol edip, konnektörü tekrar takmak olmalıdır. Bu bir ihtimal sorunu çözebilir

Eğer sorun devam ediyorsa o halde ekranı komple değiştirme seçeneğini uygulamalısınız. Bu seçeneğin maliyeti, tamir işlemini kendiniz yapacağınız için sadece yedek parçaya ödeyeceğiniz ücret kadardır ve ücretli tamirden daha düşük maliyetli olacaktır.

Cihazınızın marka ve modelini tespit ettikten sonra, ekranı ister aliexpress’den yurtdışından, isterseniz de Türkiye kökenli alışveriş sitelerinden temin edip kendiniz değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz