Xiaomi ve diğer android telefonlarda oluşabilen ghost screen yani hayalet ekran problemi donanımsal bir sorundur ve genellikle ekranın değiştirilmesini gerektirir fakat bu sorunu yazılımsal olarak da çözüme kavuşturmak mümkündür. Bu yazı xiaomi ghost screen çözümü, konusunda yazılımsal olarak ne yapılabileceği ile ilgili olacak.

 

Hayalet ekran veya ekran yanması denen durum, akıllı telefonunuzun ekranında düzensiz piksel kullanımdan kaynaklanan, kaılıcı bir renk bozulmasına verilen isimdir. Statik görüntülerin uzun süre ekranda kalması, ekrandaki görüntünün kalıcı bir gölgesini oluşturabilir. Bu sorun düşündüğünüzden daha yaygındır ve çoğunlukla AMOLED ekranlarda görülür fakat LCD ekranlarda da görülebilir cihazınızın görüntü kalitesini, ekran değişimine gerek kalmadan geri kazanmanın yazılımsal bir çözümü vardır.

 

Xiaomi ghost screen çözümü

Ghost Screen, görüntüleri üretmek için kullanılan ve ışık yayan fosfor bileşiklerinin uzun süreli kullanımda yoğunluğunu yitirmeye başlamasıyla birlikte oluşur. Bu sorunu esaslı şekilde çözmenin yolu cihazda ekran değişimi uygulaması yapılmasıdır. Eğer cihazınız garanti kapsamında ise yetkili servise göndererek, ekranın garanti kapsamı içinde değiştirilmesini talep etmeniz gerekir. Cihazınız garanti kapsamına girmiyorsa ya da garantisi bitmiş ise bu durumda ekran değişimi sebebiyle ortaya çıkacak maliyet size ait olacaktır.

Bu maliyetli işlemi yaptırmak istemezseniz Google Playstore’dan indirilebilen, Blue Screen Filter isimli uygulamayı yüklemek ve gerekli ayarları yapmak da xiaomi ghost screen çözümü, konusunda işe yarayacak ve sorununuzu etkili bir şekilde çözecektir. Bu uygulama, uygun ayarlar yapıldığında, ekrandaki tüm gölgeleri hızlı bir şekilde giderir ve bunların tekrar oluşmalarını engeller. Gölgelenmenin tamamen ortadan kalkması için programda siyah bir filtre uygulamak ve bunun % 4 opaklığa ayarlanması sorunu çözer. Bu işlemin ekran parlaklığı üzerine hiçbir etkisi yoktur. Soruna sebep olan beyaz #ffffff rengindeki pikselleri bu şekilde bir filtre uygulayarak koyulaştırmaki, gölgelenmeyi ve ghost ekran sebebiyle oluşan izleri ortadan kaldırır.

Xiaomi ghost screen çözümü, uygulanması gereken adımlar

 

Öncelikle aşağıdaki uygulamayı google playstore’dan indirerek telefonunuza yükleyin

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.ne.hardyinfinity.bluelightfilter.free&hl=tr

 

Kullanım Koşullarını kabul edin

 

Yukarıdaki menüden ON düğmesine dokunarak aktif edin ve aşağıdaki yuvarlak içine alınmış renklerden siyah olanı seçip, kaydırma çubuğunu %4’e getirin.

 

 

Bu işlemi yaptıktan sonra xiaomi ghost screen çözümü, adımları tamamlanmış olacak ve ekranınızdaki gölge şeklindeki görüntüler ortadan kalkacaktır

2 YORUMLAR

    • Evet hocam. Programın kendisi her başlangıçta çalışır. Bir kez ayarlayıp telefonu yeniden başlatınca, karşınıza bir bilgi ekranı gelir ve programı otomatik başlatmaya ekleyin gibi bir uyarı verir. O pencerede ayarlar düğmesine tıklayıp, otomatik başlatma listesindeki düğmeyi aktif konuma getirince, telefon her başlangıçta program çalışır ve ayarları uygular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz